Doğuda Gelin, Batıda Mankenlik ile Arada Kalmış Çocukluk

Ülkemizde var olan ve son yıllarda iyice ön planda olan çocuk istismarı ve çocuk gelin sorunu bir türlü çözülememiştir. Daha çok doğu illerimizde görülse de, toplumun her an her kesiminde yer almaktadır. Bunun sebebi olarak geçim sıkıntısına bağlı olarak, başlık parası geliri de aileye kızlarının çocuk yaşta evlendirmeye yönelttiği kaçınılmaz bir gerçek maalesef.


Çocuk yaşta kız evlatlarımız daha çocukluğunu yaşayamadan, 18 yaşında bir ergin birey gibi yaşamaya zorlanıyorlar. Ve bu kendi seçimleri değil. Ama ilginçtir ki buna hevesli olup, bunun için elindeki tüm imkânları seferber eden aile ve çocuklar da mevcut. Ve bu akım doğudan değil, batıdan hatta Amerikan kıtasından gelen bir akım olarak görülmektedir. Bu akım ve yazımızın ana konusu : #Tween.


Tween etiketi olarak instagram, facebook ve twitter gibi mecralara etiketleme yaparak sizde görsellerine ulaşabilirsiniz ama ben bir kaçını sizinle paylaşma düşüncesindeyim. Bu akım özellikle 8 ile 13 yaş arası çocuklarımızın sosyal fenomen olmak için giriştikleri bir yarış. Bu yarışta gözlemlediğim kadarıyla giyim mankenliği ön planda olmak ile beraber kız çocuklarında daha popüler.Ve bu akımın bence en üzücü ve endişe verici kısmı, sadece çocuklar ile sınırlı kalmaması. Özellikle instagram mecralarında gezindiğim birkaç profil için konuşmak gerekirse, resimlerin sahibi çocuklar ama hesapların yönetimi ebeveynlerinde. Yani anne ve babalar bu trend de yönetici vasıflarında yer alıyor ve destekliyorlar.


Resimlerin yorumlarını yapma konusunda bir uzman olmadığım için bir şey diyemeyeceğim ancak yaptıkları makyaj ,saç tasarımı, giyim ve de verdikleri pozlar olarak bir çocuktan farklı olduklarını belirtebilirim. Halkımızca büyümüşte küçülmüş derler ya, aynen öyle.


Araştırdığım birkaç kaynak özellikle ‘Doç. Ebru Güzel bununla ilgili bir kitabı olan ‘Eşikteki Çocuk: Tween paylaşmakta, birebir okuma şansım olmasa da kendisi bu trend için bir nesil kaybı olduğunu düşünüyor. Sonuçta çocuklukların oyuna, aileye ve eğitime zaman harcamaları gerekirken sosyal medya da ünlü olma, sponsorlar için kendi özel yaşamlarına dikkat etme vb şekilde bir ergin birey gibi yaşamak zorundalar. Bu süreç elbette ileri ki yaşlarda tükenmişlik hissiyatı ve bunalımı tetikleyeceği kanısındayım.


Günümüzde teknoloji her ne kadar iletişim konusunda çığır açsa da özellikle sosyal medya mecrasında özel hayat paylaşımının bir sınırı olmalıdır. Ya da bu konular çocuk sahibi olacak aileler için eğitim verilmesi taraftarıyım. Sonuçta şu an bu trend içinde olan çocuklar yarın bizim geleceğimiz olacaklardır.


İlginiz için Teşekkürler


Saygılarımla;

Tunç Yenihayat

26 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now