Tutkun Yok İse Üniversiteyle 4 Yılını Boşa Harcamaca

Bazen nostalji olsun diye üniversite okuduğum mekanlara uğrarım. Bu seferkinde bir restauranta girdim. Güzelce bir yemeğimi yedim ve sonrasında bana çay getiren çalışanla aramızda, bu yazıma ilham veren diyalog gerçekleşti.


Kendisine hangi bölümdesin dediğimde(küçük gösterdiği için) okumadığını söyledi. O an yanıt veremedim ama bu soru çok kafamı kurcaladı. Ağır aksakta olsa bir lisans bölümü bitiren biri olarak, hakikaten okumak benim ne işime yaramıştı ki?


Üniversiteden mezun olduktan sonra açıkçası diplomamla ilk olarak, askerlikte işe yaradı. Ve kısa dönem er olarak izmir aktarmalı kıbrıs da 230 tank taburuna gittim. Tanker olarak görev aldım. Askerlik sonrası mesleğimle ilgili firmada dahi diplomama göre bana iş verilmedi. Nereden biliyorsunuz derseniz. Yanımdaki çocuk lise mezunu ve patronun komşusunun oğluydu ve ikimizin de görevi aynıydı, maalesef.


Sonrasında raylı sistemlerde kontrolör olarak görev aldığımda diplomam soruldu ki. Orada sorulmasının tek sebebi belediyenin taşeronu olmamızdı. Yani resmi evraklardan ötürü bir fotokopisi çekildi ve arşive gönderildi. Kimse mesleki yeterliliğime bakmadı. Tek kural vardı. Şefinin sözünden çıkma. Robot misali.


Gençliğimde, sosyal toplumun gazıyla lise de sayısal bölüme kayıt olmuştum. Sonrasında da üniversite de mühendislik okudum. Şu an ki kafamla ne yazardım diye sorarsanız aslında ben sözelci olmak isterdim. Ve bölüm olarak İletişim okumak. Bu bir günah çıkarma bölümü olarak yazmıyorum. Ve bence iletişim bir bölüm değil. Tüm bölümlerin içerisinde eğitim olarak sunulmalı.


İlk örneğimi rahmetli elma(apple) firması sahibi Steve Jobs ile başlamak istiyorum. Kendisi gittiği üniversiteyi yarı da bırakıp iş dünyasına atılmıştı. Ama başarısı bununla alakalı değildi tabi ki de. Steve’i başarılı yapan, insanlara hayal kurdurabilmekti. En imkansız işleri bile, o insanlara yaptırabiliyordu. Ve bunu tabi ki de yüksek iletişim kabiliyetine borçluydu.


Mesela bir mühendis olarak projenizi anlatamaz iseniz hiçbir işe yaramaz. Mucize doktor dizisini izleyeniniz var ise orada da baş rol oyuncusunun cerrah olmak için iletişiminin iyi olması gerektiği vurgulanıyor. Avukatlık,pazarlama,mimarlık,şoförlük tüm hepsinde temel gerekçe iletişim. Ve maalesef üniversite eğitimin de bize bunu vurgulayan bir kurumsal yapı yok. Gerçi çevremiz de ki insanların mezun olduğu bölüm ile yaptığı işleri düşününce acaba üniversitelere ne kadar ihtiyaç vardı ki?


İnsan bilimleri (tıp vs) hariç, tüm bölümler aslında o işe tutkulu iseniz, bölüm okumadan da yapabilirsiniz. Bunun örneğini rahmetli ‘Mennan AKSOY’ ile de verebilirim. Kendisi ilk okulu 9 yılda bitirmiş ve gördüğü her ürünü yapabilen yegane bir mühendisti. Bunun diğer örneği ise giyim sektörü önderlerinden Abdullah Kiğili’yi verebiliriz. Sonrasında Harley Davidson vs bir çok dev firma kurulurken mezuniyete değil, bir tutkuya sahipti.


Hayatta bir çok kısımda olduğu gibi aslında, eğer bir amacınız veya varış noktanız yok ise varamıyorsunuz. Günümüzdeki üniversitelerden mezun binlerce gencimiz aslında ne istediklerini bilmemesinden dolayı hayatlarının en verimli 4 yılını okulda harcıyorlar. Buna çözüm olarak şahsen üniversite eğitimin daha zorlaştırılması ve sadece yüksek teknoloji üretmek isteyen tutkulu kişilerce gidilebilen kurumlar haline getirmeli.


Saygılarımla


Tunç Yenihayat

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now