Teknolojinin Yanlış Kullanılmasının 0 ile 3 Yaş Çocuk Gelişimine Etkisi

Yeni yıl arifesi olduğu şu günler de , çoğumuz 2019 yılı yapılacak listelerini kontrol edip, yenilerini 2020 yılı için güncellediği dönemden sevgilerle. Benim de ömrüm boyunca kitap okumamaktan yana bir utancım mevcuttu. Ancak 28 yaşında bunu yaşayan biri olarak, acaba ne tarz okusam gibi bir çok endişem vardı.


İlk başta kitap isimlerini not alarak başlasam da sonrasında ‘bir kutu kitap edebiyat serisi’ abonesi oldum. Ve bu da bir nevi başlangıç oldu. Zamanla okudukça tarzımı ve hoşuma gidenleri fark edip, yönelim göstermeye başladım.


Aynı mevzu yazılarımda da baş gösterdi. İlk zamanlar yolda yürürken ne aklıma geliyorsa onu yazardım. Ancak sonrasında toplumun aksaklıkları, daha cezbedici hale geldi. Ta ki ‘doğu da gelin batıda fenomen olma’ üzerine #tween trendini yazana kadar.


Yazımı bilmeyenler için, konusu instagram fenomeni olmak uğruna yaşanamayan çocukluk üzerineydi. Bu farkındalık doğrultusunda, çocuk psikolojisi üzerine kitaplar okuma ve araştırma yaparken buldum kendimi.


Artık yolda yürürken odaklandığım nokta, çocuklar oluyordu. Hatta 0 ila 3 yaş arası, cinsiyet önemsenmeksizin. Ne bir psikolog ne de bir ebeveynim, tek bildiğim bu yaş grubunda beyinsel gelişimin %80’ lik kısmını oluşturması. Yani çocuğunuzun bilgiyi ve yaşadığı çevreyi en hızlı özümsediği zaman dilimi.


Ancak bu gün ve daha öncesinde de sık sık gözlemlediğim bir durumdan bahsetmek istiyorum .Tahmin de edeceğiniz üzere yazımın konusunu oluşturuyor. Elinde tablet veya cep telefonu ile çizgi film izlerken bir yandan da ebeveyni tarafından yemek yedirilmeye çalışılan çocuklar.


Bununla ilgili bir çalışma mevcut mu bilmiyorum ancak son yıllar da ciddi bir artış görüyorum. Ve kişisel gözlemlerim sonucunda, çocuğun çevreye iletişimini tamamıyla kesiyor. Beyinsel gelişime negatif etki ile hazır halde verilen çizgisel resimler hayal gücünü körelttiği düşüncesindeyim.


Aynı zaman da ilgi farklı iken, yenilen yemeğin de çocuk vücudu tarafından tam özümsenmemesi sonucu sürekli acıkma ve sonrasında küçük yaşta obezite sorununa sebebiyet verdiği kanısındayım. Bunu yakın çevremde de sıkça görüyorum. 12 yaşında diyet yapan çocuklar, ne acı.


Konuyla ilgili ebeveynler ile görüştüğümde ise çocuğun yemek yedirme konusunda, kolay bir çözüm olması sebebiyle sıkça tercih edildiğini öğrendim. Başta da belirttiğim gibi bir ebeveyn olmasam da, bir çocuk yetiştirmenin kolay olmadığının bilincindeyim.


Son yıllarda boşanmalara bağlı tek başına çocuk yetiştirme ve çalışma saatlerinin artmasıyla, ebeveynlerin çocukları için daha niteliksiz ve az zaman ayırdığını gözlemliyorum. Özellikle ilk 3 yılın çok önemli olduğu dönemler de şahsen çocuk, ya anne ya da babayla aktif öğrenme içinde olmalı.


Sadece tatil ya da iş çıkışında değil, tüm günlük süreçten bahsediyorum. Ve bu sebeple çocuk doğurmadan önce evlilik eşini doğru seçme ve ekonomik bir bütçe ile birikim yapılıp,çocuk yalnız bırakılmamalı. Bu konuda şanslı bir birey olarak, annemin ev hanımı olması ve benimle sürekli ilgilenmesi , öz güven olarak beni hayatım boyunca ön sıralara yükseltti.


Bu yazımda bir sonuç belirtme niyetinde değilim. Sadece araştırmalarım sonucu gözlemlediğim bir sorunu yazmak istedim. Eminim anlattığım durumu siz de çevreniz de bolca karşılaşıyorsunuzdur.


İlginiz için Teşekkürler


Saygılarımla;


Tunç Yenihayat

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now