Teknoloji Tekeli

İnternet, 1950 yıllarda iç iletişim amaçlı planlanan, daha sonrası yayılım göstererek 90 yıllarda artık iyice ticaret ve yatırım kaynağı haline gelmişti. Silikon vadisinin pik yaptığı yıllardı. Bu işten anlayan anlamayan bir çok kurum .com (dot-com) çılgınlığı içerisindeydi. Bu dönemde pay pal ile günümüzde kendinden girişimcilik konusunda bahsettiren, Elon Musk’ında tabiri caizse köşeyi döndüğü yıllardan bahsediyorum.


Ancak dünyamızı oluşturan fizik kurallarında da aynı mekanizmayla çalıştığı gibi borsada bundan nasibini aldı. Ve 99 yılında iyice yükselen dot-com çılgınlığı 2000 yılının Mart ayında patladı. Ve bir çok firma burun üst çakılmasına sebep oldu.


Sonrasın da söz konusun internet olunca bir çok şahıs yoğurdunu üfleyerek yiyordu. Ve tabi piyasa da bir boşluk yarattı. Bunu en iyi değerlendirip, interneti yeniden şaha kaldıran ise yeni yetme bir Harvard ’lı olan Mark Zuckerberg adında, sosyalleşmek isteyen bir bilgisayar öğrencisiydi.


Facebook ilk başta harvardlı öğrencilerin kendi arasında tanışma sitesi olarak planlanmıştı. Basit bir start-up tı. İkiz kuleler saldırısı sonrası Amerika'nın her şeyi kontrol etme ve uğruna şehirleri kameralarla donatma çılgınlığı için paha biçilemez bir uygulama oldu.


Ve işin en güzeli bu uygulama sayesinde insanlar gönüllü olarak bilgilerini paylaşıyor ve istihbarat birimleri hiçbir çaba harcamasına gerek kalmıyordu. Ta ki bilgiler çoğalması sonucu oluşan binlerce telebaytlık veri bankaları oluşuncaya kadar. Bunu çözmek için de yapay zeka ve kuantum bilgisayarları teknolojisi devreye girdi.


Silikon vadisi tabanlı Amerika bunlar ile ilgilenirken Çin ve diğer dünya devi olmaya niyetli ülkeler ABD’ yi taklit ederken güzel ülkemiz ise, gelişmelere adapte olmaya çalışıyordu. Ve vatandaşlarımız adına ‘sosyal hayatın gerekliliği’ denilen ve tüm serverları ABD de olan firmaya bilgilerini hevesle paylaşması çabasındaydı.


Buna bir benzer örnek ise şu an kullandığımız Microsoft. Microsoft kullanmayan birkaç yüz Apple bilgisayarı dışında hepimiz bu işletim sistemini kullanıyoruz. Şahıs şirketleri için çok sorun yaratmasa da tüm devlet ve askeri kurumlarımızın da aynı sistemi kullanıyor olması ne fena. Ve son zamanlarda sürekli güncellenme için bilgisayarlarımız internete bağlı kullanmak zorunda kalıyoruz. Güncelleme yapmazsak bilgisayarlar da kasma olması da tamamıyla kötü şans.


Bu ülkenin ne zor şartlarda kurulduğunu bilmemek için kör olmak gerektiğini düşünüyorum. Ancak savaş hiçbir zaman bitmedi. Şu an bilgisayar ve veri teknolojimiz ABD menşeli uygulama ve işletim sistemleri ile ele geçirilmiş durumda. Sizin elinizde böyle bir teknoloji olsaydı, teknoloji konusunda tekelleşmenin önüne geçilmesine izin verir miydiniz?


Yazdıklarımı komplo teorisi olarak düşünüyorsanız. Size güncel bir örnek olarak Corona virüsü verebilirim. Corona ne şanstır ki, Huawei ile ABD yani Android arasındaki gerginlik sonrası çıktı. Çünkü Huawei Amerikan akıllı telefon olan işletim sistemi yaptırımına boyun eğmeyip, kendi işletim sistemini piyasaya sürdü. Amerikanın işletim sistemi ve bilgi teknolojisindeki tekelliğini elinden alması anlamına geliyordu. Ve ABD için açık bir tehditti.


Bilgi teknolojisini bir bal kavanozuna benzetmek gerekirse eğer, elinde tutan da balı yalayan kişidir. Ve hiçbir şey yapmadan. Siz bilim insanı olarak bir teknoloji üretirsiniz. Bunu Windows Office ile sisteme yüklersiniz. Daha patentini almadan şans eseri bir amerikan firması bunu sizden önce almış olur.


Bu dünya da yüce olmak istiyor isek, her şeyden önce kendi işletim sistemi ve yazılımlarımızı icat edip , kullanmamız gerekli. (Pardus adında bir işletim sistemimiz var ama kullanımı yaygın değil maalesef) Sonrasında her şey kendiliğinden gelişecektir. Tabi arada Corona benzeri bir virüs ile ülkemize olan itibarı kaybetmezsek. Tıpkı Çin gibi.


Hayat da hiçbir şey tesadüf olmadığı gibi şansta sadece kahve falları için elzem bir yalandır.


Saygılarımla;


Tunç Yenihayat

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now