Sabrın ve Huzurun Merkezi Makedonya Üsküp

Geçen sabah telefonumun ilk açma girişiminde açılmaması üzerine ufak çaplı bir kriz sonrası açılmasıyla dünya ya döndüm. Ve o an düşündüğüm şeyleri hatırlayınca kendimden korkmuştum ki aynı korkuyu Stefan Zweig Satranç hikayesinde de yaşamıştım. İnsan beyninin ne kadar güçlü ve bizim onu kontrol etmekte ne kadar zorlandığımı.


Hangi kaynaktan okuduğumu hatırlamasam da , 100 yıl önce ki bir akıl hastasının beynindeki endişeli düşünce sayısı ile şu an 18 yaşındaki bir gencin beyni, aynı endişeyi yaşıyormuş. Bundan gençlerimiz delirdi sonucuna çıkarmaya çalışmıyorum, lütfen sabırlı olalım.


Bu endişe aslında beynin sürekli uyarılmasıyla ilgili. Teknoloji her anlamda gelişmesinden önce hayatımız daha sakindi ve huzurluydu. Şu ana bakınca yaşamın hızlanmasıyla beraber daha paranoyak olduk. Belki de hepimizin huzurlu hayat tanımlaması bu sebeple köy veya sahil kasabası oldu.


İzmir’de yaşayan biri olarak İstanbul ’a göre daha şanslı olabilirim. Ama son 5 yılda biz de bir minik İstanbul olduk. 4 dakika da sefer yapan metro hattımız var. Sabahları metroya binmek için Japonya gibi tepişir olduk. Araba kullanmaktan zevk alan biri olarak ben bile skuter mi alsam diye düşünüyorum.


Hepimizin bu konuyla ilgili bir çok fikri vardır ama emin olun ki sakin bir ülkeye gitmeden bu konu da hiçbir fikriniz olmadığını fark edeceksiniz. Sizi bu yılbaşı öncesi Makedonya ülkesi gezimden bahsetmek istiyorum.


Sabit bir hayatı olan biri olarak gezme taraftarı biri değilim. Bu konu da annem iyi bir temsilcidir. Onun Makedonya tatilinden ev kiralaması üzerine bende kısa süreliğine gitme fırsatım oldu. Tabi yolculuk için anneannemin sponsorluğunda.


Ülkenin tüm nüfusu 2,3 milyon . Ve evet İzmir ’den az. Ben merkez olan Üsküp (Skopje) ‘e gittim. İlk günler yayan ve toplu ulaşımla olan gezim, son günlerinde kiralık otomobille tamamlandı. Bu sayede hem yaya olarak hemde otomobil kullanıcısı olarak gözlemleme şansım oldu ki ayağını yeren koyan yaya için durma olayına alışmak, ilk günlerde beynimi yakmadı değil. Sonrasında Türkiye’de deneme girişimim de az kalsın arka tamponu bırakıyordum. Ve arkamda ki bir çok araç sürücüsü, tüm akrabalarıma sevgilerini iletti.Ülke de bir çok doğal güzellik,sıcak insanlar, kızlar , güzel kızlar, güzelden de öte kızlar hatta afet gibi kızlar da var. Ancak beni en çok şaşırtan olay’ Rahatlıkları’. Devlet dairesi,polis hele ki askeri birimler bizim 1980 ’lerimizi yaşıyorlar. Koala hayvanı misali sakin, sakin ve yine sakin. Sonra restaurantları da öyle, siparişi verdikten sonra ne istediğinizi unutuyorsunuz. Üniversite binası klasik, içi Sovyet Rusyası binaları gibi. Şehir de ilginç ilk kez gördüğüm eski arabalar var. Yeniler de var. Trafik ise sıkışmıyor.


Hani teknoloji olsun, hizmet olarak sıkıntılı ki motorlu kurye diye bir hizmet yok hatta motorlu kimseyi görmedim. Ama insanlar mutlu, sakin. Yolda sana makas atarak önüne kıran yok. Böyle sakin uyuşturucu madde almışsın gibi, leyla geziyorsun. Bana en çok garip gelen en lüks otomobilin de bile arkasında sensör yok. Sensörün olmaması demek yani kimse otomobil ile dar alana girme, park etme ya da acele etme derdin de değil. Ütopya gibi değil mi ? :D


Konumuza dönecek olursak, biz gelişen teknoloji ayağına öyle bir yönlendirilmiş ve sabrımızı tüketmişiz ki, etrafa nefret ve kin saçar haldeyiz. Bu gün bir sosyal medya da bile yorum yapmaya çekiniyoruz. Aynı fikir de olmayanlarca eleştirilip, terörist sıfatı yemekten yorulduk.


Sabırdan girdiğim konuya emeklilik için alternatif yaşam tavsiyesi vererek bitiriyorum. Emekli olunca şehir den uzaklaşmak istemezseniz. Makedonya Üsküp ’de iki katlı bir ev de işinizi görür. Dili çok kafaya takmayın İngilizce bilen çok var ki, şehrin kuzeyi komple Türk mahallesi.


Not: Makedonya adının ‘Kuzey Makedonya’ olarak güncellendiğini biliyorum. Ama orası gönlümde aslen Yugoslavya :)


Saygılarımla;


Tunç Yenihayat

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now