Kadın Ayrımının Pozitifi Negatifi Olmaz

En son güncellendiği tarih: 30 Kas 2019

Tam emin olmasam da sanırsam Türkiye’de eğitim konusunda gönüllü akımı ilk başlatana Türk eğitim Vakfı olmuştur. Bu benim orta okul dönemime denk gelmek ile beraber mahallemiz olan Egekent 1 ‘de bir bölgeleri bulunmaktaydı. Ve o gün için cüzzi bir miktar ile üye kayıt alıp, bizlere ders vermekteydiler. Drama ve yazarlık gibi derslerin olduğunu ilk o zamanlar öğrenmiş ve hiçte ilgimi çekmemişti.


Egekent Tegv’ de annemin yardımcı ya da sekreter olarak görev alması benim de dolaylı olarak tegv’ de gönüllü olarak çalışmamı imkan sağladı. Ama sonrasında ben okuluma daha çok önem verdim. Annem ailesel sebeplerden ötürü ayrılmak zorunda kalmıştı ama hala içinde uktedir. Sonuçta yeni yapılanmış bir yapının başlarındaydı.


Ergenlik yıllarımda bu örnek ile devam edince üniversite’ de ege üniversitesi (ismini reklam olmaması için veremeyeceğim) bir toplulukta görev almam şaşırtmasa gerek. Aylık toplantılarımızda ilk kez duymuştum. Ve bu kavramı paylaşmak istiyorum ki, o da bu yazımın ana metni: Pozitif Ayrımcılık.


Pozitif ayrımcılığı duyan da vardır ama duymayan da. Benim bulunduğum toplumda şu amaçla kullanılmıştı. Topluluk seçimlerinde kadınlara ayrımcılık yapılması hakkında. Ayrımcılığı yıllarca kötü olarak gösterildiğinin farkındayım. Ama bahsettiğim pozitif yönde olanıydı. Yani iki kişilik bir görev seçileceği zaman mutlaka biri kadın olacağı, hatta ikisi de kadın olabilir. Ama kesinlikle ikisi erkek olamaz. Yani burada kadınları pozitif ayırmaktan bahsediliyor.


Şimdi bir de bu işin basın kısmına bakalım isterseniz. Konumuzda biraz sapacağız ama hiç Türk haberciliğine baktınız mı? İşte şurada suçlular, şu suçtan yakalandı. Yakalananların 3’ü kadın 10 kişi. Ya da başka bir suç olur yine aynı itam yer alır. 1’i kadın 3 kişi göz altına alındı.


Bu iki benzetmenin biri pozitif ama diğeri negatif gibi gözüküyor. Ama bence ikisinde de zerre fark yok. Kadın olmak pozitif ya da negatif olsa da ayrım gerektirmez. Sonuçta o da bir insan cinsiyetidir. Tıpkı erkek gibi, doğal ve doğadan gelen olandır.


Bunun benzerini siyaset, kadın dernekleri ve birden çoğunda görürsünüz ki ben ayrımın dünyanın hiç bir yerinde olmaması gerektiği düşüncesindeyim. Sen ya da o değil. Biz hepimiz biriz. Hepimiz İnsanız.


Lütfen ayrımcılık yapmayalım. Ve kadınları kendi ideolojimize alet etmeyelim.


Saygılarımla;


Tunç Yenihayat

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now