Gurbetçilerimiz Ana Vatanında Ama Ya Suriyeliler?

En son güncellendiği tarih: 30 Kas 2019

Çocukluğumdan beri yaz demek, Almanya’dan dayımlar gelmesini beklemekle geçmişti. O zamanlarda yurt dışından akraba gelmesi demek, ithal çikolatası ve hediye getirmesi demekti. Ve onlarla denize gidebilmek ailem için bir lüks belirtiyordu.Zaman için büyüdük ailemde bu yönde ilerledi yazlığımız oldu. Şahsi arabam oldu. Ve hafta sonları kafam nereye ben oraya gidebilir hale geldim. Ama halen dayımlar gelince bir heyecan oluşmuyor değil. Ama dayımlar da büyüdü ikinci nesil aktif hale geldi. Zor bir hayatları oldu ki Cartel rap grubunun kurulma hikâyesi Almanya’da ezilen 5. Sınıf vatandaş olan insanların birleşip, dertlerini rap ile ifade etmesiydi. Ah ne güzel günlerdi be “Gel gel Cartele gel, carteldekiler kan kardeşler” bu dizeleri hatırlamayanınız yoktur.Cartel her ne kadar ilk başta eğlence grubu olarak görsek de aslında ezilen vatandaşlarımızın iç yakaraşıydı. Nazi ırkçı politikalarını izleyen insanlar tarafından katledilen insanlarımıza buradan baş sağlığı dilememek kesinlikle ayıp olur. Bu kadar ezilen insanlar yazın tatil için ana vatanına dönünce rahat bir nefes alıp tatil yapmaları hem doğal hem de başlarımızın üstünde yerleri ama o tatilin belli kısmında iç huzurun bozulmaya doğru ilerlemesi üzücü.


Ne gibi dediğinizi duyar gibiyim ancak sosyal medya da sık sık gördüğümüz özellikle trafikte hız uygulamalarına uymamak, hatalı sollama yapma vb olaylarda son zamanlarda adlarını sıkça geçmesi üzüyor.Tamam burası ana vatanınız ama bizim de kurallarımız var nasıl Almanya’da tüm kurallara harfiyen uyarken burada uyulmaması üzücü.


Almanlar mı bizi? Biz mi Almanları? Kıskanıyor bilmiyorum ama Alman hükumetini bir konu da takdir ediyorum. Türkler gibi toplu göçlerde ki insanları mevcut sisteme adapte etmekte çok başarılıydılar. Taktikleri doğru ya da yanlış olabilir o çok ayrı bir konu ancak. Her ne kadar aynı sınıfa sokmak istemesem de. Bizim toplu göç olarak uğraştığımız bir Suriyeli sorunumuz var. Ve bu halk ülkemizde hiçbir kurala uymayıp, iç huzur bozma, isyan çıkarma, insan yaralama ve öldürme olaylarına karışarak biz Türk vatandaşlarının canlarını iyice tehlikeye sokmaktadırlar.


Bu konuda şehirlerden çıkarmak ya da ana vatanlarına göndermek gibi birçok fikir olsa da acilen toplum kurallarına adapte etme konusunda gerekirse Almanya ile ortak bir çaba harcamamız lazım. Çünkü kaba kuvvet bu konu da hiçbir işe yaramıyor. Ne polisimiz ne bekçilerimiz bu konu da yetersiz kalmaktadır maalesef.


Sokaklarda rahat gezemez olduk ki, bu daha ilk gelen nesil ya çocukları bu asilikle büyür ise gelecekte nasıl mani olabileceğiz. Yetkili kimselerden sosyal medyadan çağrı da bulunmanın ötesinde kendi içimizde de onları dışlamak yerine sevgi ve hoşgörünün gücüyle kısa sürede adapte edebilir ve sonrası için daha sağlıklı bir zemin oluşturabiliriz diye düşünüyorum.Suriyeli konusunu görmezden gelmekten vazgeçip, bölgesel yönetimlerce çalıştaylar oluşturup neler yapabileceğimizi konuşmalı ve hep bir ağızdan hareket edilmesi taraftarıyım. Nefret ve kaba kuvvet başımıza beladan başka bir şey açmayıp, belki 10 sene sonra terörizmde artış olmasına neden olacaktır. Gözümüzü yanı başımıza kapatmayıp, elimizi tüm ülke olarak taşın altına koymalıyız ve Suriyeliler ile ilgilenen dernek vakıflara gönüllü/bağış desteğinde bulunmamız gerektiği kanısındayım.


Saygılarımla;


Tunç Yenihayat

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now