Gönüllü Yazarlığın Tehlikesi

Çocukluğumdan beri papağan diye lakap takılan biri oldum. Sebebi basitti çok konuşuyordum ama herkese değil. Sadece sevdiğim ya da değer verdiğime. Sonrasında babaannem gazeteden kuponla bana Lego aldılar. Ve o oyuncakla önce evler sonra ise o evlerde yaşayan insanlar hayal ettim. Karakterler yarattım. Daha sonra da şehir yarattım derken The Sims oyunuyla tanıştım. Şimdiler de ise Minecraft ile devam ediyorum


Hayal dünyamın geniş olduğunu kabul eden biriyim. Hiçbir zaman var olanla yetinmeyip, ‘şunu şöyle yapsak ya da bu böyle olsa’ diyen biriydim. Halen de aynıyımdır, evimi çok seven biri olarak şuraya şunu mu yapsak burayı mı yıksak ohoo planlar,hayaller ve sonrası.


Bir şeyleri oyun veya bilgisayar dünyasında yapmak her zaman kolay olmuştu. Ama iş gerçek dünya da ise maliyetli oluyordu. Biz de çok varlıklı bir aile değildik tabi. Bu sebeple bende yazmaya yöneldim. Lise yılları en sevdiğim dersim kompozisyondu aynı zaman da en düşük notlu dersimde. Sebebi basit hoca belli kalıpta yaz diyordu, bense başlayınca uçup gidiyordum. Sonra üniversite yılları girince e tabi hormonlarda ben buradayım diye alttan dürtünce,bu ilgim lise yıllarında gömülü kaldı.


Üniversite, askerlik, evlilik kaygısı derken bir gün bir ilana denk geldim. Gönüllü yazar olmak ister misiniz? O an çok dikkat etmesem de sonrasında bir mail attım. Web sitesi tabanlı bir teknoloji sitesiydi ve ilgilendiler. Hafta da bir makale yazmak için anlaştık. Konu olarak yeni bir site olması gereği beni yönetim sınırlandırmadı. Ancak tabi ki de toplumsal sıkıntılar yerine teknolojiyle ilgili yazmam gerekiyordu. Otomobil deneme yazıları,mars da yaşam vs şeklinde 4-5 yazım oldu. Bir aylık deneme sonucu işimle ilgili sıkıntı olunca o işte orada kaldı.


Buraya kadar güzel güzel okuduk dinledik ama işin aslında ne kadar tehlikeli olduğunu şimdi fark ediyorum. Neden derseniz, oda bu hafta ki yazımın konusunu oluşturuyor. Bilmediğin bir sitede yazmak ve yazınızın kendi kontrolünüzde olmamasının kötü yanları.


Öncelikle site adı vermeyeceğim ki siz adımı yazsanız zaten ulaşırsınız. Ek olarak birazdan bahsedeceklerimden hiçbirini kendileri bana uygulamadı. Ama orada ki yazma sistemi bir çok gönüllü yazarlığın olduğu sitede de yer alıyor maalesef.


Şimdi editörlük denilen bir sistemle çalışılır ve yazılarınızı paylaşırsınız. Editör yazıyı okur ve ona istediği her türlü ekleme veya çıkarmayı yapma hakkını kendinde barındırır. Bu sebeple ülke içi tehlikeli kelime veya mesaj içeriklerini ekleme şansı vardır maalesef. Ve genelde metnin son halini size sormadan, sizin adınızla paylaşımda bulunabilir.


Hadi diyelim, bunu siz engellediniz ve son halini görmeden yayınlanmasını istemediniz. Bunu yapabilirsiniz ve bence yapmalısınız da ama unutmayın. Web sitesi sizin değil ve yazılarınıza her an ulaşabilirler. Ve ilk yayınlanma da ki metni değiştirme imkanları vardır.


Daha sistemin bir çok açığı var. Ben sadece sizin ifade etmediğiniz, herhangi bir suçu sizin üstünüze atılabileceğini anlatmak istiyorum. Bunun için kendi siteniz de hacklenebilir. Bu doğrudur. Ama en azından kendinizi savunabilirsiniz. Sonuçta tüm kodlar sizde ve tek bir bilgisayardan bağlanıyorsunuz. Dijital dünyanın son zamanlarda suç oranlarında ki artış ve akıllı cep teknolojisi ile hepimizin bu dünyanın bir parçası olmamız tehlikeleri daha da artırıyor.


Bu konuda net bilgi veremesem de 15 temmuz sonrası, bir çok kişinin benzer biçimde haksız yere suçlanmasına tanık oldum. Ve bilgileri dahi olmadan yıllarca gönüllü yazdıkları siteler de siyasi taraflar hakkında onlarca içerik üretilmiş ve bu durumdan hiçbir haberleri olmamış.

Mevcut durumun sizi web ‘de yazma konusunda alıkoymasını istemem. Ama herhangi bir sitede gönüllü yazarlık yapacağınıza Facebook vb sitelerde hesaplar oluşturarak yazabilirsiniz. Baktınız beğenilmeye başladı. Belki o zaman bir site açarak, sizde kendi yazarlık serüveninize çıkabilirsiniz.


Saygılarımla

Tunç YENİHAYAT

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now