Günah Çıkarma Deneme : Mobing

En son güncellendiği tarih: 16 Kas 2019

İki kuşaktır benimle üç olacak, ailem ticaretle uğraşmaktadır. KOBİ de olsa da iş veren zümreyi temsil etmektedirler. Öncesinde değiller miydi? Diye sorarsanız, isteseler de olamazlardı. Çünkü baba tarafımız Bulgaristan göçmeni ve o zamanlar yönetim şekli Komünizm' di.


Günümüze dönecek olursak, üniversitede ailemin gittiği kanaldan farklı bir dala girip, bir beş yıllık özel sektör deneyimim oldu. Yazıyı yazmamı ise aile şirketine dönmem öncesi son firmamda yaşanılan ve halen yer yer yaşanılan olaylardan esinlenerek kaleme alıyorum.


Ekonominin ana unsuru olan arz talep dengesini duymayanımız kalmamıştır ama kısacası arz edilen ürünün fiyatının belirlenmesi olarak düşünülebilir. Yani çok istenilen ürün pahalı, az istenilen ise ucuz olması.


Üniversite sonrası çalışan kısmında olup ve olayları bu açıdan düşünen bir düşünce yapım vardı. Ne zaman bir iş ilgili sorun olsa ya iş veren ya da yöneticiyi hatalı bulurdum. Ta ki geçen gün eski firmamda yaşanılan bir olaya kadar. İnstagram izmir çevirme radar grubunda , eski iş verenimin katı olduğunu ve işçilerine mobing uygulayıp kovulmasına sebep verdiğine dair tepki yorum da bulundum. Tepkim de yönetimi hatalı bulmama rağmen, iş yeri yönetimi ne özelden ne de yorumumun altına tek bir kelime etmemişti. Ama sözüm ona haklarını savunduğum işçiler kısmı vardı ki, orası içler acısıydı.

Hayatımda çok şaşırdığım dediğim, deyim yerindeyse ağzımın açık kaldığı az duruma denk gelmiş biriyimdir. Tekrar ediyorum çalışanları savunduğumu düşünürken o çalışanlar direct mesaj olarak ‘istifanı verdin gittin işine bak, sanane bizden’, diğer mesaj da işin içine küfür edenler ,kısım akrabama dümdüz gidenler. En garibi ise ‘ Biz müdürümüzden memnunuz o ne yaptı ise bizim için yaptı. Sen istifa ederek ona kötülük yaptın’a kadar. Terbiyemin Müsaade etmediği neler vardı neler. Kraldan çok ne kadar kralcı varmış.


Mevzu bahis kurumdaki yönetici şahsiyet olan eski müdürün, çalışanlara mobing yapması yeri geldiğinde insan haklarını ihlal eden söylem ve mesai saatleri uygulamalarına çok karşıydım ki. Aslen istifa etmemin sebebi de buydu. Ancak şu yaşanılanları gördükçe , sözde savunduğumu düşündüğüm insanlar bu muameleyi üzülerek belirtiyorum ki, hak ediyorlarmış.


Bunu söylemek hiç aklımdan geçmezdi ama resmen mobing arz ediliyormuş. Ve uygulanan da normalmiş. Yazımda eski firmamı ve kişilerin adlarını özellikle yazmadım. Ama olur da yazımı eski müdürüm okuyor ise kendinden özür dilemek isterim. Sayın ..... Bey uyguladığınız yönetim şemasını çalışanlarınız (çoğunluğu oluşturan kısım) hak ediyormuş. Size haksızlık etmişim, afedersiniz.


Bu hafta ki yazımın geçen haftalara göre biraz kısa ve farklı olduğunu farketmişsinizdir. Bunun sebebi okuyucu yorumlarından kaynaklı, tabi kendi okuma deneyimleri de dahil. Malum günümüz tekonoloji ve hız çağı, youtube da bile 2 dakikadan uzun videolara bakmıyoruz. Bu sebeple daha çok hap şeklinde minik , kısa ve öz yazmaya çalışacağım.


Bana en değerli varlığınız olan zamanınız ayırdığınız için Teşekkürler.


Saygılarımla

Tunç Yenihayat

0 görüntüleme

Ulaşım Bilgileri

+90 555 838 8188

hayatiminalfabeiledansi@gmail.com

Konak İzmir

Tüm Hakları Saklıdır 

HayatiminAlfabeİleDansi 2019

Desgned By: Tunç Yenihayat

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now